Jak doma vysušit hodinky?

Estimated read time 4 min read

Jasně, o své drahé hodinky se snažíte co nejlépe pečovat. Ale i tak se někdy do nich může dostat voda a vlhkost. I když samozřejmě existuje mnoho hodinek, které jsou dobře známé pro své vodotěsné vlastnosti, pravdou je, že žádné hodinky nejsou skutečně dokonale vodotěsné. Nejčastější problémy s vlhkostí nastávají, když dojde k prudké změně teploty ze studené na teplou.

„Vytažení“ vody nebo vlhkosti ze zamlžených hodinek se může zdát jako skličující úkol. Pokud žijete ve velmi vlhké oblasti (třeba i hodně blízko vodního útvaru) nebo jste omylem upustili hodinky do vody, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zajistili odstranění vody a uvedení hodinek do normálního funkčního stavu.

Ke kondenzaci vlhkosti může za určitých podmínek dojít vždy, a to bez ohledu na stupeň voděodolnosti hodinek.

Zde je 5 tipů na vysušení hodinek:

1. Dobře si rozmyslete, zda byste se měli sami pokusit o opravu sušením

To je první krok. Než něco uděláte, budete muset zjistit, zda zvládnete možné zničení hodinek, když se je pokusíte sami opravit či vysušit. Pokud jsou vaše hodinky hodně drahé a stále relativně nové, možná je raději budete chtít vzít k profesionálnímu hodináři, než riskovat, že vaše záruka se stane neplatnou.

Takže si to pořádně rozmyslete, zda hodinky zkusíte sami opravit.

2. Nechte hodinky uschnout na slunci

Jednoduchým tipem, jak hodinky vysušit, je položit hodinky na suchý hadřík a položit je na slunce. Pozorujte, zda se voda vypařuje a kondenzační film se sám uvolňuje. Pokud si všimnete, že již není ani stopa po vlhkosti, pravděpodobně nebudete muset podniknout žádné další kroky.

3. Použijte vysoušedlo, fajn je třeba i rýže

Vysoušedlo je látka nebo materiál, který může absorbovat nebo přitahovat vlhkost ze vzduchu. Existuje několik snadno dostupných vysoušedel, které můžete použít k vysušení hodinek a jejich uvedení do provozuschopného stavu, a jsou to hlavně silikagel, stelivo pro kočky a nevařená rýže. Tyto 3 funguj dle mých zkušeností velmi dobře.

Umístěte hodinky do nádoby obsahující vysoušedlo dle vašeho výběru. Nechte několik dní (minimálně tak 48 hodin) na teplém a suchém místě. Silikagel, nevařená rýže nebo stelivo pro kočky vysuší vodu zevnitř vašich hodinek.

4. Použijte ventilátor nebo vysoušeč vlasů

Dalším tipem pro sušení hodinek je použití ventilátoru nebo fénu. Nastavte výkon přístroje na nejnižší nastavení teploty a pomalu foukejte do hodinek. Hodinky můžete také umístit vedle ventilátoru. Při sušení hodinek teplem dbejte opatrnosti, protože příliš mnoho tepla může způsobit poškození vnitřního strojku hodinek, což vám způsobí mnohem větší problém, než je dostat z hodinek vodu. Tak na to pozor.

5. Poraďte se s odborníkem

Pokud jste všechny tyto tipy a triky bez úspěchu vyzkoušeli, pak je vhodné vzít hodinky k profesionálnímu hodináři. Opravář hodinek pečlivě oddělí pouzdro, rozebere mechanismy, hodinky vysuší, znovu je řádně složí a vrátí vám je jako nové. Super volba. I když už něco stojí. Ale když máte drahé hodinky, vyplatí se to.

Pokud zamlžení nemizí, anebo už to není ani tak zamlžení, jako spíš velké kapky vody, je dobré hodinky poslat do servisu.

A jak jste vaše hodinky vysušili vy? Napište mi do komentářů.

A dále si na toto téma přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.