Jak se dají dezinfikovat hodinky? Bezpečně a dobře

Estimated read time 5 min read

I v důsledku koronaviru (nemoci Covid-19) je třeba zvýšit hygienická opatření v každodenním životě. A to platí i pro vaše hodinky. Navíc si uvědomme, že hodinky nosíme každý den, takže je potřeba je čistit pravidelně.

Níže naleznete tipy, které lze dodržovat vedle dalších hygienických opatření, jako je časté mytí rukou.

Hodinky by měly být čištěny alespoň jednou za šest měsíců (pokud nejsou velmi znečištěné), aby si zachovaly svůj lesk a funkčnost.

Dobrá zpráva je, že to všechno zvládnete sami. Péče o vaše hodinky jim dodá „zbrusu nový“ vzhled a také si zachová jejich odolnost.

Jak desinfikovat a čistit hodinky?

  1. Odejměte řemínek hodinek
  2. Čištění řemínku hodinek
  3. Čištění pouzdra hodinek

Důležité poznámky, než začnete

  • Předem si určete, z jakého materiálu jsou vaše hodinky vyrobeny. To ovlivní způsob čištění.
  • Prevence poškození hodinek vodou: Vodu používejte pouze na voděodolné hodinky a ujistěte se, že jsou všechny šrouby a korunky utaženy, aby se voda nemohla dostat do pouzdra hodinek. Vyhněte se nadměrnému použití vody a řádně uzavřete všechny korunky.
  • Prevence poškození či poškrábání hodinek: Přednostně používejte měkké ubrousky.
  • Čištění hodinek je snadné, ale na vlastní nebezpečí.

Krok 1: Sundejte řemínek hodinek

Řemínek vašich hodinek je často vyroben z jiného materiálu než pouzdro hodinek. V tomto případě je rozumné odstranit řemínek z pouzdra, abyste jej mohli samostatně vyčistit. Většinou řemínek má nějaký mechanizmus, aby šel pohodlně z hodinek sundat.

Kovové díly hodinek

Na dílech vyrobených z kovu, silikonu, plastu, safíru (sklíčko hodinek nebo zadní strana konkrétních hodinek):

  • Otřete hadříkem nepouštějícím vlákna napuštěným roztokem hydroalkoholu, obvykle na bázi metylalkoholu (roztok obsahující více než 70 % alkoholu).
  • Nezapomeňte se soustředit na pohyblivé části (např. články řemínku) a nerovné oblasti.
  • Poté nechte uschnout, aniž byste hodinky otírali. Ubrousek je jednorázový a po použití se musí vyhodit.

Kožené díly hodinek

Pro kožené, pryžové, látkové a plastové řemínky s ozdobou, stejně jako polymerové krystaly hodinek nebo zadní strany pouzdra:

  • Otřete hadříkem, který nepouští vlákna, namočeným ve vodě s trochou přidaného mýdla. Vyhněte se použití alkoholového roztoku, který by mohl způsobit trvalé poškození těchto materiálů.
  • Nezapomeňte se soustředit na pohyblivé části (např. články náramku) a nerovné oblasti.
  • Poté nechte uschnout, aniž byste hodinky otírali. Ubrousek je jednorázový a po použití se musí vyhodit.

K čištění řemínku vždy použijte měkký hadřík a jemný sprej.

Čištění silikonového řemínku hodinek

Silikonový pásek můžete snadno vyčistit měkkým hadříkem nebo prsty a jednou z následujících směsí:

  • Použijte (vlažnou) vodu s několika kapkami saponátu
  • Použijte (vlažnou) vodu s trochou octa

Jak čistit stříbrné a zlaté hodinky

Hodinky ze stříbra 925 jsou měkké a citlivé na mechanické poškození (škrábance a nárazy) a také na ztmavnutí. Stříbrné hodinky lze snadno čistit hadříkem namočeným ve speciální kapalině pro stříbrné šperky. Takovou látku si můžeme koupit v každém klenotnictví nebo hodinářství.

Hadřík se nejen pohodlně a bezpečně používá, ale také si poradí se ztmavnutím. S touto látkou bezpečně vyleštíte všechny stříbrné prvky. Pokud nemáte po ruce takový hadřík, můžete hodinky snadno očistit vodou a solí (ujistěte se, že je roztok nenasycený, aby krystaly soli nepoškrábaly stříbro) nebo pastou ze sody na pečení, kterou připravte ze směsi vody a sody. Kromě toho má soda silné antibakteriální vlastnosti, takže mimochodem můžete hodinky bezpečně dezinfikovat.

A jak to je u zlatých hodinek? Podobně lze zlaté hodinky čistit speciální látkou používanou k čištění zlata, která je obvykle opět k dostání v klenotnických nebo hodinářských obchodech. Zlato nereaguje s jinými prvky, s výjimkou chloru, dusíku a kyseliny chlorovodíkové. K dezinfekci a vyčištění zlatých hodinek je třeba je otřít hadříkem vodou a mýdlem. Pozor na to, že existuje více druhů zlata. Čím nižší je ryzost zlata, tím jemněji by měly být zlaté a pozlacené prvky čištěny.

Pokud se však bojíte vyčistit své vlastní hodinky, dejte je ke specialistovi (k hodináři), který vaše hodinky bezpečně vyčistí a vrátí je v původním stavu.

A dále si přečtěte

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.