Jaké hodinky nosil MacGyver?

Estimated read time 4 min read

Pokud jste vyrůstali v 90. letech, pravděpodobně jste vyrostli u seriálu MacGyver! Muž, který měl vždy v rukávu trik – kreativní a velmi důmyslný způsob, jak se zachránit z téměř každé nebezpečné situace.

Ve skutečnosti se jeho jméno stalo natolik synonymem pro vymanění se ze zapeklité situace nebo opravování věcí s čímkoli, co je po ruce (zejména švýcarským armádním nožem), že to lidé používají dodnes!

Blondýnka vyhodí z okna v pátém patře šroubek a nůž. Víte, co dopadne? Bagr. Ve třetím patře totiž bydlí MacGyver.

MacGyver se vysílal v letech 1985–1992 (u nás od 90. let dodnes) a hrál ho herec Richard Dean Anderson. Byl to drsný, chladný typ chlapa, kterého jste prostě nemohli nemilovat! Dokonalý kutil.

Jaké hodinky nosil MacGyver?

Ačkoli MacGyver v průběhu celého seriálu nosil několik různých hodinek, existují jedny hodinky, které nosil nejvíce – zejména u začátečníků: The Timex Camper.

Hodinky Timex Camper
Hodinky Timex Camper, zdroj fotografie: Pavel Horelica

Je obtížné získat snímek hodinek ve vysokém rozlišení, takže si nikdy nemůžete být 100% jisti, zda to byly hodinky například Timex Camper nebo Timex Expedition Scout. Ale vypadá to spíše na Timex Camper.

Hodinky mají jednoznačně robustní, zelený nylonový pásek a jednoduchý ciferník se dvěma řadami čísel – 12hodinové značky a vnitřní 24hodinové značky. Co dalšího by MacGyver potřeboval? MacGyver prostě preferuje jednoduchost a praktičnost. A tyto hodinky mu to jednoznačně nabízí.

Z různých úhlů, ze kterých jsem hodinky viděl, mě nutí naklonit se k hodinkám Timex Camper!

Macgyverovi hodinky v jednom z dílů
MacGyverovi hodinky v jednom z dílů, zdroj fotografie: Photo © CBS Studios International

Hodinky Timex v seriálu MacGyver

Stejně jako jeho švýcarský armádní nůž, byly hodinky Timex Camper součástí MacGyverovy ikonické sady Every Day Carry v prvních 3 a půl sériích seriálu – o hodinky pak MacGyver přišel v epizodě „Runners“, když je musel dát do zástavy, aby zaplatil za benzín. Jennifer Reiner mu ukradla všechny peníze z kapsy saka, zatímco ho objímala. Tyto natahovací hodinky dokonale zapadají do stylu MacGyvera – praktičnost jasně poráží nějaké módní cítění. Jednoduchý analogový ciferník nabízí 12 i 24hodinové čtení hodin. Funkce natahování znamená, že se Macgyver nikdy nemusí starat o vybití baterie a 30metrová vodotěsnost umožňuje hodinkám bez problémů ponořit se do vody (což MacGyver prostě musí občas podstoupit v rámci jeho dobrodružství).

Samotné hodinky jsou tedy model Timex Camper, které byly původně navrženy jako odolné natahovací hodinky pro námořní pěchotu na počátku 80. let, ale kvůli nákladům na splnění přísných armádních specifikací Timex od této myšlenky později upustil a pokračoval v prodeji hodinek pro aktivní veřejnost v označení „Camper“ až do 80. a 90. let před ukončením výroby. Tělo hodinek je jednodílné plastové pouzdro s pevnými výstupky pro protažení řemínku (podle tehdejších vojenských požadavků). Nemají odnímatelnou zadní stranu, protože se jedná o natahovací hodinky, takže nebyla potřeba žádná údržba nebo přístup k baterii.

V roce 2016 Timex znovu vydal původní Camper pod novým názvem MK1. Hodinky si zachovávají design a tělo z pryskyřice, ale již nejsou na jedno použití a mají bateriový quartzový strojek. V roce 2017 pak aktualizovali design – vyšlo větší 40mm verze hliníkového pouzdra a v roce 2018 verze z nerezové oceli.

A dále si přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.