6 tipů, jak vybrat dámské formální hodinky

Estimated read time 12 min read

V posledních desetiletích jsou náramkové hodinky stále populárnější mezi muži, i mezi ženami. Zajímavý fakt: náramkové hodinky ženy nosily před 20. stoletím především pro účely zdobení, nikoli pro účely měření času. A tak nějak to platí i v dnešní době. Vzhledem k tomu, že ženy považují náramkové hodinky hlavně za druh doplňku, dávají si většinou záležet na vzhledu hodinek.

Souhlasím, že u žen je zásadní vybrat si hodinky, které se hodí k jejich stylu. Hodinky žen pak mohou být efektivním doplňkem jejich vzhledu, nebo se dokonce mohou stát podpisem jejich stylu. Musím však říci, že vzhled je pouze jedním z mnoha kritérií, které by dámy měly při nákupu hodinek zvážit.

V tomto článku na blogu popíšu 6 tipů, které ženám pomohou vybrat ty nejvhodnější formální náramkové hodinky.

1. Strojek hodinek nepodceňujte

Já vím, já vím. Jako muž chápu, že jen málokteré dámy mají zájem o technické specifikace hodinek. Je však důležité pochopit, že strojek je srdcem hodinek. Bez dobrého strojku nebudou hodinky správně fungovat. Pokud jde o druh strojku hodinek, můžete zvážit mezi mechanickým nebo quartzovým strojkem.

Mechanický strojek se jeví jako zajímavý s ohledem na vysokou úroveň řemeslného zpracování a prémiovou kvalitu technických detailů. Tento druh strojku však vyžaduje větší úsilí při údržbě. Pokud se jedná o ruční strojek, budete muset pamatovat na jeho navíjení (natahování). Pokud jsou hodinky „samo-natahovací“, jinými slovy mají automatický strojek, musíte je nosit často nebo používat natahovač hodinek, abyste zajistili přesnost hodinek.

V opačném případě zde může být quartzový strojek chytrou volbou. Quartzové hodinky napájené baterií jsou přesnější a levnější než mechanické hodinky. U tohoto typu pohybu stačí vyměnit baterii po 2-3 letech na základě pokynů výrobce nebo když je baterie slabá (hodinky se začínají opožďovat).

Takže pro dámské hodinky já osobně doporučuji quartzový strojek. Quartz hodinky jsou skutečně praktičtější, spolehlivější, obvykle stojí méně a vyžadují méně údržby. Mnoho žen však dnes, stejně jako muži, nadále volí hodinky s mechanickým strojkem, a to kvůli jejich obrovské přitažlivosti díky jejich tradici a řemeslnému zpracování. Pokud jste tento typ ženy, jděte klidně do mechanického strojku hodinek. Je to v pořádku, jen počítejte s náročnější údržbou.

2. Vybírejte dle tónu vaší pleti

V závislosti na vašem oblečení a situacích si můžete vybrat ciferník hodinek (barvu hodinek), který je pro vás nejvhodnější. Pokud jste v kancelářském oblečení, plánujete jít na schůzky nebo dělat běžné business aktivity, skvělou volbou mohou být minimalistické hodinky s velmi jednoduchým ciferníkem. Na druhou stranu ke kombinaci šatů s výraznějšími motivy, třeba na prestižní nebo speciální událost, mohou být nejvhodnější šperky i hodinky zdobené drahými kameny.

Stejně jako u jiných typů doplňků stojí za zvážení, jak materiály hodinek a zdobení pasují k odstínu vaší pleti. Věřím, že správný výběr hodinek, které se hodí k vaší pleti, výrazně zlepší váš celkový vzhled.

Vzhled dámských hodinek je samozřejmě kriticky důležitý. Základem tohoto vzhledu je, jaké materiály byly na hodinky použity. Zlaté hodinky jsou i nadále velmi žádané a použití zlata je možná běžnější u hodinek pro ženy, než u pánských hodinek. V dámských hodinkách se používají různé odstíny zlata, mezi které patří oblíbené a klasické žluté zlato, stejně jako růžové zlato, bílé zlato a růžové zlato. Používá se také platina, často v kombinaci s jedním z odstínů zlata, aby se dosáhlo ohromujícího „dvoubarevného“ efektu. Nerezová ocel je také široce používána hodináři, ale to je většinou proto, aby hodinky získaly pevnější vzhled. I keramika se stále více používá v moderních designech dámských hodinek. Keramika je praktičtější na nošení, nepoškrábe se a dává dámským hodinkám naleštěný a velkolepý vzhled. Je také, stejně jako nerezová ocel, hypoalergenní, což může být někdy velmi užitečné.

Způsoby, jak určit tón pleti

Tóny pleti obecně spadají do jedné ze dvou kategorií: chladné nebo teplé. Tón své pleti poznáte podle barvy žíly na rukou.

Chladné odstíny pleti jsou charakterizovány modravými žilkami. Pokud máte studený odstín pleti, můžete si při pohledu do zrcadla všimnout narůžovělých nebo růžovo-červených podtónů. Říká se, že většina lidí má chladnou pokožku, včetně těch s tmavou a opálenou kůží.

Na druhé straně teplé odstíny pleti poznáte podle zelenavě zbarvených žilek. Při pohledu do zrcadla může člověk s teplým odstínem pleti pozorovat žluté nebo zlato-meruňkové podtóny. Lidé se světlou pletí mají obvykle teplý odstín pleti.

Materiál pouzdra hodinek

Dámě s chladným odstínem pleti budou nejlépe slušet hodinky s pouzdrem z nerezové oceli, stříbra nebo bílého zlata. Naproti tomu náramkové hodinky se zlatým nebo růžovým pouzdrem budou tou nejlepší volbou pro ženy s teplou pletí.

Drahokamy na hodinkách

Chladné tóny pleti se budou hodit k diamantům a odstínům drahých kamenů, jako je růžová, modrá, červená a purpurová. Lichotivou volbou proto může být ciferník hodinek zdobený diamanty, rubínem, modrým safírem, akvamarínem nebo smaragdem. Ženy s teplými tóny pleti by měly uvažovat o drahých kamenech se zemitými odstíny, jako je alexandrit, citrín, granát nebo žluté diamanty.

3. Velikost hodinek

Pokud jde o výběr správné velikosti dámských hodinek, je třeba mít na paměti jednu věc: vaše proporce. Proporce jsou skutečně klíčem k výběru hodinek, které se hodí k vašemu stylu a zjemní vaše zápěstí, takže bude vypadat elegantně.

U žen by velikost ciferníku hodinek určitě neměla být příliš velká, ale musí samozřejmě vyhovovat velikosti vašeho zápěstí. Provedl jsem malý průzkum a zjistil jsem, že většina žen preferuje hodinky s průměrem ciferníku kolem 30-34 mm. A asi by to tak mělo být, aby se hodinky staly elegantním detailem dámského outfitu.

Obvod dámského zápěstí se obvykle pohybuje od 12 až 17 cm a dámské hodinky mají obvykle průměr od 22 do 34 mm, v závislosti na stylu a výrobci hodinek. Menší průměr hodinek 22 až 28 mm je vhodnější pro drobné zápěstí například 12 až 14 cm, zatímco průměr hodinek 28 až 34 mm je vhodnější pro průměrné ženské zápěstí 14 až 17 cm. Je třeba také zdůraznit, že velikost hodinek může také záviset na tom, zda se s hodinkami zachází jako s honosným šperkem nebo doplňkem nebo jako s náramkovými hodinkami pro denní nebo dokonce speciální použití. Sportovní, a v menší míře i běžné hodinky, mívají větší a širší ciferníky, zatímco klenotnické hodinky vyšší třídy mívají menší, elegantněji vypadající ciferníky a designy. Módní hodinky pokrývají celou škálu velikostí, od opravdu malých ciferníků až po velké, obrovské ciferníky. Pamatujte, že velké hodinky na dámském zápěstí v případě formálního outfitu nevypadají dobře. Jděte spíše do menších, decentních hodinek.

Alternativní názor mojí přítelkyně: V případě dámských hodinek často velmi dobře funguje pravidlo kontrastů. Máte-li tedy elegantní a tenké zápěstí, zkuste to dát do kontrastu tím, že vyberete trochu větší hodinky, klasickou „chlapskou velikost“, kterou najdete v mnoha řadách dámských hodinek – velikostí se podobají velikosti pánských hodinek, ale pouzdro zůstává o něco tenčí. Větší hodinky ve skutečnosti podtrhnou krásnou linii štíhlého zápěstí. A naopak, pokud máte větší zápěstí, zkuste sladit menší a tenčí hodinky: budou působit šik, žensky. Obecně platí, že pro dámské hodinky je vždy nejlepší vybrat hodinky s průměrem ciferníku mezi 25 mm a maximálně 34 mm.

4. Řemínek hodinek

Existuje mnoho typů řemínků, ze kterých si můžete vybrat. Protože však ženy obecně dávají přednost různým outfitům, doporučil bych vám buď mít více druhů hodinek, nebo mít u hodinek vyměnitelné řemínky, aby se daly vyměnit dle situací.

Je určitě vhodné mít jedny hodinky, u kterých je materiál řemínku stejný, jako materiál pouzdra hodinek. Elegantní volbou pak mohou být i kožené řemínky. Barva koženého řemínku u vašich hodinek by měla (alespoň „zhruba“, nemusí přesně) ladit s ostatními prvky vašeho outfitu (páskem, botami, kabelkou). Pokud máte například černou koženou tašku nebo černé lodičky na podpatku, není pochyb, že byste k hodinkám měli zvolit černý kožený řemínek.

Navíc je dnes docela trendy používat řemínek NATO. Věřím, že tento druh řemínku bude vhodný pro běžné či outdoorové aktivity, ale do formálního prostředí ho nenoste. Nepatří tam a nevypadá to dobře. A to ani gumový řemínek hodinek. Oba jsou určeny pro outdoor aktivity, nikoliv do formálního prostředí.

5. Barva dámských formálních hodinek

Ženy, více než muži, nejenže znají sílu barev, ale velmi často si podle barvy také vybaví doplňky. Barva hodinek může být pro ženu velmi, velmi důležitá. Například, a téměř paradoxně, bílé hodinky mohou vypadat lépe na ženě se světlou pletí nebo na té, která často nosí světlé oblečení. Černé hodinky naopak doplňují tmavěji zbarvenou (či opálenou) pleť a také ženy s odvážnějšími fyzickými rysy. Neutrálnější tón, jako je stříbrná nebo béžová, se může dobře hodit k různým odstínům pleti a fyzickým vlastnostem žen. Zlato a platina bývají v tomto ohledu také velmi univerzální – což je dobře, když vezmeme v úvahu, kolik drahých hodinek je v těchto barvách! Barva je velmi osobní, dokonce i emocionální a souvisí s náladou – což si mnoho žen dobře uvědomuje.

6. Zvažte svůj rozpočet

Samozřejmě existuje spousta značek hodinek v mnoha různých cenových relacích. Osobně nedoporučuji kupovat super levné hodinky z plastových materiálů, i když vás mohou pobláznit díky chytrým marketingovým strategiím na sociálních sítích. Vždy vás zklamou a po navlečení na zápěstí budou mít stále rozhodně laciný vzhled.

Mnohem lepší je naopak vybírat srdcem, podle svého vkusu, u prověřených prodejců. Existuje spousta skvělých hodinek, které nejsou příliš drahé, vydrží celý život a mají noblesní a nadčasový design, ale jsou také vynikající kvality.

Moje rada? Vyberte si elegantní a minimalistický design formálních hodinek

Neříkám to jen proto, že mé preference směřují k poněkud minimalistickým hodinkám, když se jedná o formální prostředí, ale především i z praktických důvodů. Zejména pokud hodláte hodinky používat každý den a nechcete utrácet spoustu peněz, ve skutečnosti jsou nejlepší volbou rozhodně elegantní a elegantně navržené minimalistické hodinky. Nejen, že se hodí ke všem stylům a minimalismus je v současné době v módě, ale jednoduchost a čistota jeho designu, stejně jako u mnoha jiných věcí, nevyhnutelně vede k větší eleganci. Zkrátka díky tomu budou vaše hodinky vypadat vzácněji a luxusněji.

A jaké formální hodinky do práce a na schůzky nosíte vy?

A dále si o dámských hodinkách přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  1 Comment

  Add yours

  + Leave a Comment

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.