10 věcí, které určitě nevíte o hodinkách Cartier

Estimated read time 6 min read

Luxus, jednoduchost, nadčasovost a eleganci jako celek lze jen těžko najít v jedněch hodinkách. I když jedna značka se této dokonalosti hodně blíží. Dá se říci, že všechny hodinky značky Cartier tyto vlastnosti mají.

V tomto článku najdete 10 překvapivých faktů o hodinkách značky Cartier.

1. Louis Cartier byl prvním návrhářem, který popularizoval náramkové hodinky pro muže

Věděli jste, že dříve byly náramkové hodinky doménou jen něžnější části populace? Opravdu. Nosily je jen ženy a dámy. Poté, co Louis Cartier poslouchal, jak jeho dlouholetý přítel a brazilský letec Alberto Santos-Dumont naříkal nad obtížností použití kapesních hodinek k zaznamenávání letových časů, pustil se Louis Cartier do návrhu praktičtějších náramkových hodinek.

V roce 1904 představil Cartier své první pánské náramkové hodinky, vhodně pojmenované jako hodinky „Santos“. V té době to byl pro návrháře hodně odvážný počin, protože společenská elita považovala kapesní hodinky za pánské hodinky a tehdy opravdu jen ženy nosily náramkové hodinky. Nicméně sláva letce Alberto Santos-Dumonta a jeho letecké úspěchy (provedl třeba první ověřený let letounu těžšího vzduchu v Evropě nebo sestrojil první skutečně řiditelnou vzducholoď na světě) rychle podnítily popularitu pohodlných a funkčních náramkových hodinek i mezi muži. A vida, dnes jsou náramkové hodinky stejně mužskou záležitostí, jako ženskou.

A takto se zrodily tzv. „Santosky“, první pánské náramkové hodinky (úplně prvním strůjcem náramkových hodinek je firma Patek Philippe, ale jednalo se o dámské hodinky).

2. J.P Morgan koupil první Cartier Mystery Clock za 3200 dolarů

V roce 1913 navrhl Maurice Couet první „záhadné hodiny“ pro společnost Cartier (tzv. Cartier Mystery Clock). Tyto záhadné hodiny představovaly zdánlivě plovoucí hodinové a minutové ručičky. Ručičky jsou ve skutečnosti připevněny k průhlednému křišťálu, ale vytvářejí iluzi, že hodiny běží bez jakýchkoliv koleček. Cartier tento zázrak mechaniky ještě bohatě vyzdobil diamanty a drahokamy a vytvořil z hodin doslova parádní umělecké dílo.

Cartier Mystery Clock
Cartier Mystery Clock, zdroj fotografie: Nils Herrmann, Cartier Collection © Cartier, s laskavým svolením Cartier

Finančník J. P. Morgan koupil tyto první záhadné hodiny Cartier, navržené Couetem (vypadaly jako chrám), v roce 1929 za 3200 dolarů. Když byly v roce 1993 dány do aukce, vynesly přes 1,5 milionu dolarů. Nyní je jejich cena ještě vyšší.

3. Hodinky Cartier mají jedinečné zakřivené sklíčko

Výjimečným atributem, který je společný pro mnoho modelů hodinek Cartier je jejich speciálně navržené zakřivené sklo. Při výrobě tohoto skla designéři využívají nepřeberné množství ručně vyráběných minerálů, jedním z nich je třeba safírové sklo. Právě tyto minerály přispívají k zakřivenému tvaru hodinek a také k jejich nápadnému vzhledu.

4. Hodinky Cartier procházejí ručním leštěním

Stejně jako většina renomovaných výrobců hodinek i Cartier zajišťuje, aby jejich hodinky prošly maximálně pečlivým procesem montáže. Poté, co byly nalakovány a vyrobeny, modely hodinek Cartier procházejí pečlivým leštěním specialisty a odborníky. Navíc procházejí velmi pečlivou kontrolou. To zahrnuje vícenásobnou kontrolu i jejich leštění.

5. Díly Cartier jsou ručně vyráběné

Většina hodinek Cartier se skládá z mnoha jemných součástí, které mohou sestavit pouze lidé. Ve skutečnosti jsou tyto prvky pečlivě ručně vkládány s velkou pozorností a péčí, aby byla zajištěna bezchybnost jejich struktury.

6. Hodinky Cartier jsou Unisex, genderově neutrální

Estetika, konstrukce a celkový design hodinek Cartier jsou vytvořeny tak, aby působily genderově neutrálně. Jejich hodinky se skládají z mužských i ženských prvků, aby byly vhodné pro obě pohlaví a daly se nosit při každé příležitosti. Zajímavý přístup, ale proč ne?

7. Hodinky Cartier jsou oblíbené mezi celebritami

Značku Catier nosilo a stále nosí mnoho významných osobností. Mezi ty, kteří tvoří dlouhý seznam slavných osobností, které nosily hodinky Cartier, patří princezna Diana, Gary Cooper, Angelina Jolie a John F. Kennedy. To ukazuje, že modely Cartier slouží něco jako symbol statusu pro mnoho důležitých lidí po celém světě. Hodinky Cartier má v oblibě i hvězdný portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo.

8. Hodinky Cartier procházejí složitým výrobním procesem

Hodinky Cartier jsou pozoruhodné svou špičkovou konstrukcí. Během procesu výroby hodináři využívají různé 3D modely pro zajištění odolnosti a funkčnosti hodinek. Designéři používají také voskové modely a 3D tiskárny pro vytvoření dokonalé struktury a designu každého modelu Cartier.

9. Hodinky Cartier Crash vznikly vlastně náhodou

Populární model hodinek Cartier Crash má velmi zvláštní inspiraci. Po autonehodě přinesl majitel hodineky Cartier zpět do obchodu a doufal, že půjdou opravit. jejich ciferník byl ale zcela deformovaný. Jean-Jacques Cartier je uviděl a viděl v nich příležitost – měl záblesk geniality.

Hodinky Cartier Crash
Hodinky Cartier Crash, zdroj foto: Nils Herrmann, Cartier Collection © Cartier, s laskavým svolením Cartier

Rozhodl se tento pokřivený design použít a udělal z nich design pro hodinky Cartier Crash. Svého cíle dosáhl v roce 1967 a začal tyto hodinky prodávat v limitované edici. Rychle se staly obrovským hitem, jako důkaz toho, že hodinář byl také velký umělec. Hodinky Cartier Crash jsou stále symbolem společnosti a jsou velmi vyhledávané na aukcích hodinek.

10. Cartier jednu dobu spolupracovali s firmou Rolex

Je to ale už dost dávno. Někdy v sedmdesátých letech se v obchodech Cartier prodávalo několik modelů hodinek Rolex. Jako součást dohody bylo společnosti Cartier povoleno tisknout jejich logo na číselník hodinek Rolex. Dnes se tyto hodinky na aukční trh dostanou jen velmi velmi zřídka a jsou velmi drahé. Pravé hodinky Cartier Submariner by pravděpodobně vyšly na více než 150 000 liber.

A dále si o hodinkách přečtěte

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.