Moderní náramkové hodinky jsou módním doplňkem s téměř nekonečnými možnostmi. S chytrými hodinkami je možné telefonovat, pořizovat si hlasové poznámky či kontrolovat si stav bankovního účtu – to vše na zařízení, které údajně existuje jen proto, aby vám sdělilo čas. Úžasné, že?
Ale znáte chronografy?
Chronografy existují už téměř dvě století a zůstávají stále oblíbeným artiklem. U příležitostných kupujících však často panují nejasnosti ohledně toho, co přesně se kvalifikuje jako chronograf. Jsme tu, abychom tento zmatek vyjasnili. Pojďme si o chronografu říci více.
Co za hodinky je chronograf?
Jednoduše řečeno, chronograf jsou v podstatě stopky. Chronograf se používá ke sledování doby trvání nějaké události. Chronografy byly původně vynalezeny pro měření pohybů astrologických těles, ale rychle se začaly používat i pro „pozemské“ účely, nejen pro ty vesmírné. Cílem dnešních chronografů je přesné měření času události.
Termín pro další funkci hodinek, jako je chronograf, je „komplikace“, pojmenovaný tak, protože přidává další úrovně do mechaniky tradičních mechanických hodinek. Chronograf je ve skutečnosti považován za první komplikaci, ale samozřejmě dnešní chronografy jsou o dost komplikovanější, než ty první.
Chronografy jsou hodinky s funkcí přesného měření zvolených časových úseků, tzn. že hodinky mají v sobě integrovanou funkci stopek.
Chronografy mohou mít pohon jak quartzový, tak i mechanický. U mechanického strojku pak ještě rozlišujeme nátah manuální či automatický. Mechanické chronografy jsou obecně vyšší, než jednoduché hodinky, protože komplikovaný strojek zabere v hodinkovém pouzdře více místa.
Jak funguje chronograf?
Funkce chronografu se ovládá dvěma extra tlačítky na boku hodinek. Jedno tlačítko spustí časovač a druhé tlačítko zastaví a resetuje časovač. Je to vlastně velmi jednoduché.
Po zapnutí stopek se rozběhne centrální vteřinová ručka (ta indikuje vteřiny). Minuty a hodiny se potom odečítají na menších subčíselnících, které mohou mít na číselníku různé umístění. Jeden ze subčíselníků obvykle patří průběžné vteřinové ručce, která běží stále a signalizuje tak, že jsou hodinky v chodu.
Většina moderních chronografů je schopna měřit minuty a dokonce hodiny, přičemž některé jsou schopné měřit časové intervaly 12 nebo dokonce 24 hodin.
Cena chronografů
Složitost konstrukce se potom promítá i do ceny, která bývá logicky také o něco vyšší než u jednoduchých nekomplikovaných hodinek. Chronografická funkce je ale jednou z nejpopulárnějších hodinářských „komplikací“ neboli přídavných funkcí a její provedení bývá zajímavé i z estetického hlediska.
Jak se chronografy staly ve 20. století populárnějšími, staly se také sofistikovanějšími. V dnešní době často najdete tachymetr, který se používá k měření času na určitou vzdálenost. Můžete také koupit pulsometry (měří pulsy), výškoměry (měří nadmořskou výšku) a krokoměry (měří kroky). Chronograf připravil cestu pro všechny tyto další komplikace.
Historie chronografů
Vynalezení chronografu se vlastně připisuje samostatně dvěma mužům. Jsou to Louis Moinet a Nicolas Mathieu Rieussec, oba byli francouzští horologové (horologie je věda, zabývající se měřením času a hodinářstvím). Ve skutečnosti byl Moinet vynálezcem prvního chronografu, který svůj vynález oficiálně vydal v roce 1816. Navržen pro astrologické účely, nebyl ale navržen s ohledem na každodenní praktické využití.
To je místo, kde Rieussec přichází do příběhu a získává svoji část kreditu. V roce 1821 král Ludvík XVIII. pověřil Rieusseca, respektovaného (a věrného) hodináře, zkonstruováním osobního chronografu.
Touhou krále bylo mít zařízení k měření času dostihů. Tento vynález by nejen navždy změnil hodinářství, ale také by změnil způsob, jakým si sport a závodění lidé užívali.
Až donedávna to byl zavedený a přijímaný původ hodinek s chronografem. Objev chronografu kapesních hodinek od společnosti Moinet v roce 2013 však zpochybňuje oficiální časovou osu. Tyto hodinky, přezdívané „compteur de tierces“ (třetí počítadlo), byly dokončeny v roce 1816, což naznačuje, že Moinet byl tvůrcem chronografu i hodinek.
Proč si koupit hodinky s chronografem?
V této éře všudypřítomné a neustále se rozvíjející technologie by se mohlo zdát divné, že by se někdo stále trápil s funkcí chronografu na náramkových hodinkách. Je pravda, že mobilní telefon nebo počítač jsou stejně schopné měřit čas a stopky si můžete taky koupit za pár korun.
Hodinky s chronografem mají dvojí přitažlivost. Na jedné straně jsou pohodlné. Funkce časovače na zápěstí je praktičtější než nošení stopek a není vždy možné mít mobilní telefon u sebe nebo venku. Pokud potřebujete něco měřit ve smyslu času, není třeba žádné další zařízení. Je náramkové hodinky, to je fajn.
Druhým a realisticky důležitějším důvodem je to, že chronografové hodinky jsou často velmi jemně a nádherně zpracované, jsou to krásné módní kousky. Určitě najdete i levné ošklivé hodinky s funkcí chronografu, ale pokud strávíte pár minut při výběru těchto typů hodinek, často najdete kousky nádherného designu, jako je třeba Zenith El Primero Original 1969. Opravdový designový skvost, co říkáte?
A co vy? Máte chronografy a nosíte je? Používáte je nějak?
+ There are no comments
Add yours