Tachymetr (někdy psáno také jako tachymeter) je funkce měření rychlosti na lunetě hodinek. Dříve funkce nepostradatelná, dnes spíše funkce nadstandartní. Tachymetrická stupnice vám ukáže, jakou rychlostí vlastně běžíte nebo jdete, je to vlastně takový nepřímý tachometr.
Tachymetr slouží pro rychlý výpočet rychlosti na vzdálenost 1 km.
Tachymetrická stupnice je nejčastěji umístěna na lunetě pouzdra hodinek nebo na vnitřním kroužku lunety pod sklem. Tachymetr je vždy v hodinkách, kde lze libovolně spouštět a zastavovat centrální vteřinovou ručičku – tedy v chronografech. A právě na lunetě nebo lunetovém kroužku pouzdra máme stupnici, ze které čteme výslednou rychlost. Na startu je samozřejmě rychlost nejvyšší – 1.000 km/h a na konci (po oběhu 360° vteřinové ručičku = čili zpět na start) je 60 km/h. Tachymetrické stupnice na hodinkách jsou tedy vyráběné pro rychlost vyšší než 60 km/h, pokud nebudeme chtít složitě počítat a odečítat ze stupnice.
Jak víme, tachometr slouží k měření rychlosti jedoucího vozidla. Tachymetr slouží podobně ke změření rychlosti, v jedoucím objektu ale nemusíte sedět — stačí, když na něj uvidíte, respektive uvidíte ho projet vzdálenost jeden kilometr. To bývá u měření rychlosti tachymetrem největším oříškem. Odhadnout kilometrovou vzdálenost, na které rychlost změříme.
Tachymetr je vlastně základ tachometru – měříme zde průměrnou rychlost. Při startu např. auta se zapínají stopky a na hodinkách se nám rozbíhají vteřiny. Při protnutí cíle vozidla po ujeté vzdálenosti jednoho kilometru stopky zastavujeme. Průměrnou rychlost vozidla vyčteme z lunety hodinek, u jaké číslice se nám vteřinová ručička stopek zastavila.
S pomocí tachymetru můžete měřit průměrnou rychlost třeba na dostizích, různých okruhových závodech nebo třeba na motokárách, pokud bude mít okruh alespoň kilometr.
A co vy? Máte hodinky s tachymetrem a používáte tuto funkci na hodinkách? Budeme rádi za komentáře.
+ There are no comments
Add yours