Hodinky Citizen – mají dobré a kvalitní hodinky?

Estimated read time 8 min read

Hodinky značky Citizen jsou dílem japonského konglomerátu Citizen Watch Co. Ltd., který v současné době sídlí v japonském Tokiu.

Obecně je oblíbená u hodinek Citizen hlavně řada Eco-Drive, ve které jsou hodinky napájeny především světlem. Heslo společnosti zní Better Starts Now – dle tohoto sloganu byla společnost Citizen vedena k tomu, aby vždy produkovala něco lepšího. V důsledku toho byly do hodinek přidávány další funkce, nabídly i krásnější vzory a vydávaly i větší škálu hodinek – to aby vyhovovaly vkusu každého zákazníka.

Pokud jste se již rozhodli, že značka Citizen je pro vás vhodnou značkou a hledáte pouze doporučení, přečtěte si dále náš článek s dalšími informacemi o této značce. Podíváme se také na nejznámější modely hodinek Citizen.

V současné době vlastní mateřská společnost řadu dalších známých značek hodinek, mimo jiné Alpina, Frédérique Constant, Bulova a La Joux-Perret. Vyrábí tedy širokou škálu hodinek – švýcarské hodinky či hodinky se šperky. Kromě toho vyrábí také kalkulačky a malé elektronické organizéry. Dokonce existují také ruční televizory a počítačové tiskárny nesoucí obchodní značku Citizen.

V 80. letech byly pod značkou Q&Q, dceřinou společností Citizen, vydány ruční elektronické hry. V 90. letech vyráběla v Japonsku notebooky ve spolupráci s Compaq Computer Corporation. Uvedené počítače však byly uváděny na trh pod jménem partnera.

Historie hodinek značky Citizen

Společnost Citizen Watch Co. Ltd. začala v roce 1918 pod názvem Shokosha Watch Research Institute.

20. léta 20. století: První kapesní hodinky s názvem „Citizen“ byly vyrobeny v roce 1924. Byl to tehdejší starosta Tokio, pan Shimpei Goto, který pojmenoval hodinky jako takové s vizí, že hodinky, v té době hodně luxusní zboží, se stanou široce dostupnými pro širokou veřejnost ve všech částech světa. Jedny z těchto prvních hodinek byly v té době dokonce zakoupeny princem regentem, císařem Showou.

30. léta 20. století: V roce 1930 položil Yosaburo Nakijima základy budoucímu hodinářskému impériu. Oficiální vznik této společnosti se tedy datuje do roku 1930. V roce 1931 přichází další důležitý mezník pro společnost, neboť je spuštěna výroba strojku, který má rozměr 10½ ligne, následována 8 ¾ ligne v roce 1935. V roce 1936 začala společnost exportovat hodinky do jihovýchodní Asie.

Pod pojmem ligne si představte jednotku, která se používá k přesnému popisu velikosti strojku.

40. léta 20. století: Během druhé světové války Citizen vyráběl chronometry a zapalovače a další komponenty pro armádu. V roce 1949 byla založena občanská obchodní společnost. Jejím hlavním cílem je řídit distribuci a marketing hodinek Citizen po celém světě.

50. léta 20. století: Na začátku padesátých let byly vydány hodiny Citizen Calendar, první dámské náramkové hodinky se zobrazením data v Japonsku. V roce 1953 získala společnost Citizen přidruženou společnost The Rhythm Clock Co. (nyní známá jako The Rhythm Watch Co., Ltd.). V roce 1956 značka vyrobila Parashock, první japonské hodinky odolné proti nárazům.

V průběhu dalších let se značka zdokonalila a přinášela na trh stále nové a inovativní výrobky, které doslova trh a veřejnost pozitivně šokovaly.

V roce 1959 společnost vyrobila první japonské voděodolné náramkové hodinky zvané Citizen Parawater.

60. léta 20. století: V šedesátých letech se Citizen spojil s americkou hodinkářskou společností Bulova. V roce 1962 společnost představila hodinky Diamond Flake. Oficiálně certifikovaný chronometr a nejtenčí pánské náramkové hodinky na světě. Citizen také představil Quartz-tranzistorové hodiny, bylo to roku 1963, ale na trh byly uvedeny až v roce 1967.

V souladu se strategií diverzifikace společnosti založil Citizen v roce 1964 společnost Citizen Office Machine Co., Ltd., nyní známou jako Japan CBM Corporation. Následující rok začala vyrábět kancelářské vybavení a komponenty. X-8 (Cosmotron), první elektronicky regulované vyvážené náramkové hodinky, vyšly v roce 1966.

70. léta 20. století: V sedmdesátých letech desetiletí se společnost Citizen posunula směrem k výrobě dalších quartz hodinek, které nyní tvoří většinu jejich výrobků. Ale ani mechanickéhodinky však zcela neodpustily.

V roce 1973 společnost uvedla na trh první hodinky z křemenného skla. Legendární Cryston Mega Quartz byly uvedeny na trh v roce 1975. Jsou považovány za jedny z nejpřesnějších a nejdražších náramkových hodinek, jaké kdy byly na trh uvedeny.

S vynálezem quartzového strojku začala nová éra hodinářského průmyslu. Oscilující křemenný krystal dal hodinkám neuvěřitelnou přesnost jedné sekundy týdně oproti jedné minutě týdně mechanických hodinek. Citizen vstoupil na trh quartzových hodinek v roce 1973 se svým modelem Quartz Cryston. O rok později pak s digitálním modelem Quartz Cryston LC. Po desetiletí, kdy Citizen investoval do vývoje elektrických hodinek, konečně začal sbírat plody. Sklizeň začala v roce 1975, kdy do roku 1981 Citizen každý rok dosáhl nějakého světového prvenství. Například s nejpřesnějšími hodinkami na světě s názvem Quartz Crystron Mega s přesností 3 vteřiny ročně. Nutno podotknout, že slovo Mega bylo výstižné, protože krom mega-přesnosti byly také mega-drahé.

Citizen a solární energie

Dalším milníkem značky Citizen byla solární technologie hodinek. Prototypem byly v roce 1974 hodinky s cadmiovou baterií, která však byla příliš drahá pro komerční produkci. Inženýři se však nevzdávali a nadále na technologii pracovali, což vedlo k vývoji nového typu baterie z oxidu stříbrného. V roce 1976 tak mohl Citizen představit světu první solárně napájené hodinky s názvem Crystron Solar Cell se strojkem 8629-7j s přesností 15 vteřin za měsíc. Tyto hodinky byly ve své době o hodně ve předu oproti konkurenci. I když solárně napájené hodinky z počátku nebyly moc úspěšné, pokračující vývoj se Citizenu velmi vyplatil o dvě desetiletí později s revoluční Eco-Drive technologií.

80. léta 20. století: V roce 1980 se Japonsko stalo největším producentem hodinek. Společnost v roce 1981 vydala nejodolnější vodotěsné hodinky na světě – hodinky 1300m Professional Diver. V roce 1986 se Citizen stal největším samostatným výrobcem strojků do hodinek na světě. V roce 1987 také představil první náramkové hodinky s rozpoznáváním hlasu v Japonsku nazvané Voice Master nebo Voice Memo.

90. léta 20. století: V roce 1995, po různých zdokonaleních hodinek na solární energii, byla řada Eco-Drive konečně představena v Asii, Latinské Americe a Evropě; následované Spojenými státy v dubnu 1996. Stala se rychle nejprodávanější řadou této značky.

Následující rok získala první „ekoznačku“, oficiálně certifikované japonské ocenění za ochranu životního prostředí.

V průběhu desetiletí se společnost zaměřila na spuštění dalších hodinek v řadě Eco-Drive, jako jsou Exceed Eco-Drive, Eco-Drive Signature Technology, Promaster Eco-Drive Aqualand a Exceed Lady’s Eco-Drive. Tyto a další modely, které společnost uvolnila, stanovily nové standardy na trhu hodinek.

Hodinky Citizen opravdu posouvají hranice

Jak je vidět, Citizen není obyčejnou značkou, ale značkou, která udává trendy a posouvá hranice. Toto dokazuje i v současnosti, kdy např. v roce 2011 byli první, kteří dokázali synchronizovat čas pomocí družic GPS. Moderním technologiím se ale budu věnovat v některém z dalších článků. Níže ještě chronologicky důležité momenty firmy Citizen.

1918 – založení institutu pro výzkum hodinek Shokosha
1924 – vyrobeny první kapesní hodinky
1930 – založení firmy Citizen, jmenování pana Nakajimy prezidentem společnosti
1931 – vyrobeny první náramkové hodinky
1936 – vybudována továrna Tanashi
1941 – začíná výroba obráběcích strojů
1949 – založil oddělené prodejní a marketingové dceřinné společnosti Citizen Trading
1952 – vyrobeny první japonské datumové hodinky
1955 – začátek exportu hodinek
1956 – první odolné hodinky Parashock
1959 – první vodotěsné hodinky Parawater
1966 – první japonské elektrické hodinky X-8
1976 – začátek výroby quartzu, první analogové, světlem napájené hodinky Crstron Solar Cell
1995 – první hodinky Eco-Drive
2003 – první celokovové, rádiem řízené hodinky se zabudovanou anténou
2011 – první solárně napájené GPS hodinky na světě

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.