Jak vybrat hodinky na běhání?

Estimated read time 9 min read

Chcete začít sledovat uběhnuté kilometry? Ale s tolika běžeckými hodinkami je těžké se rozhodnout, které si vybrat. Zde je vše, co potřebujete vědět o běžeckých hodinkách a jak si vybrat ty nejlepší.

Jaké jsou výhody běžeckých hodinek?

Od jednoduchých fitness trackerů (náramků) až po nejnovější GPS hodinky a monitory srdečního tepu jsou běžecké hodinky navrženy tak, aby optimalizovaly váš trénink a pomohly vám zlepšit váš výkon.

To, jaké běžecké hodinky si vyberete, bude záviset na vašich tréninkových cílech a rozpočtu, ale pamatujte, že nejdražší varianta běžeckých hodinek není vždy tím nejlepším běžeckým nástrojem pro dosažení vašich cílů.

Stále více běžeckých hodinek se dokáže spárovat s vaším chytrým telefonem, což vám umožní ještě snadnější přístup k vašim datům a také nabídnou chytrá upozornění, která vás upozorní na SMS, příchozí hovory a e-maily. Navíc s lepší baterií a možností provozu v širším teplotním rozsahu je méně pravděpodobné, že běžecké hodinky selžou i v teplejších a chladnějších podmínkách.

Běžecké hodinky vs Fitness Tracker?

Hodinky na běhání vás mohou přijít na několik stovek, ale i mnoho tisíc korun. Výběr je opravdu pestrý a široký. Je tedy třeba dobře zvážit, co od tohoto zařízení vlastně chcete.

FITNESS TRACKER

Fitness trackery nabízejí nejzákladnější běžecká data; počet kroků, kalorie a uběhnutou vzdálenost. Pokročilejší fitness trackery mohou také sledovat váš spánek a zaznamenávat také vaši srdeční frekvenci. Často mají vynikající výdrž baterie a jsou lehké a snadno se používají. Pokud jste začínající běžec, pravděpodobně vám fitness tracker bude úplně stačit.

GPS BĚŽECKÉ HODINKY

Kromě toho, že vám poskytnou vše, co nabídne výše zmíněný fitness tracker, používají běžecké hodinky s GPS technologii globální polohy k přesnému záznamu vaší trasy, abyste mohli později analyzovat své tempo, rychlost a třeba i nadmořskou výšku – s těmito informacemi můžete lépe optimalizovat svůj trénink.

Pokud běháte na delší vzdálenosti nebo v kopcovitém terénu, jsou ideální právě běžecké hodinky s GPS, protože dokážou zaznamenávat převýšení a poskytují vám přesnější údaje než fitness tracker. Novější hodinky GPS často využívají GLONASS, což je ruská verze GPS, která umožňuje větší přesnost v celé Evropě. GLONASS je globální družicový polohový systém využívaný ruskou armádou.

MONITORY SRDEČNÍ FREKVENCE A BĚŽECKÉ HODINKY

Schopnost zaznamenávat srdeční frekvenci, ať už prostřednictvím vestavěného monitoru na zápěstí nebo externího hrudního pásu, je považována za další úroveň z hlediska běžeckých hodinek. Schopnost sledovat váš puls a tepy za minutu během cvičení umožňuje mnohem lépe přizpůsobit tréninkový plán s využitím zón tepové frekvence ke zvýšení spalování tuků, rychlosti, síly a vytrvalosti.

Monitory srdečního tepu mohou také odhadnout vaše VO2 max, vaši maximální spotřebu kyslíku a rychlost regenerace. VO2 max je definována jako hodnota maximálního objemu kyslíku, který je atlet schopen využít. I když jsou tyto hodinky obvykle dražší, mnoho značek nabízí své nejprodávanější modely jak s monitorem srdečního tepu, tak bez něj, aby vyhovovaly různým rozpočtům jejich zákazníků.

MULTI-SPORTOVNÍ HODINKY

Multisportovní hodinky jsou vodotěsné a dokážou zaznamenat všechny výše uvedené statistiky, ale jsou specifické pro to, že si na nich určíte, zda běháte, jezdíte na kole, plavete a dokonce i zda provozujete pěší turistiku, snowboardujete, lyžujete a nebo jedete paddleboarding, abychom jmenovali alespoň některé. Jsou ideální třeba pro triatlon a i na různá outdoorová dobrodružství. Pokud střídáte aktivity, jsou pro vás multi-sportovní hodinky určitě ideální.

Další funkce na běžeckých hodinkách ke zvážení

Každá funkce na vašich běžeckých hodinkách je navržena tak, aby optimalizovala a přizpůsobila váš trénink (či výkon v závodech), takže byste měli vždy zvážit, které funkce jsou pro vás důležité.

Další funkce, které běžecké hodinky mohou nabídnout:

  • Zvukové a vibrační výzvy k informacím v reálném čase od upozornění smartphonu po časy kol a zóny srdečního tepu
  • Online interaktivita umožňuje nahrávat a sdílet data s tréninkovými aplikacemi
  • Soutěžní závody proti sobě nebo virtuálním partnerům
  • Přizpůsobitelné tréninky a tréninkové běhy
  • Výpočet doby regenerace

Jak vybrat správné běžecké hodinky

Nyní pojďme ke specifikům. Zde je několik tipů, které vám pomohou vybrat ty nejlepší běžecké hodinky pro vás.

Vaše data

První věc, kterou je třeba zvážit, je typ dat, která chcete sledovat. Většina běžeckých hodinek sleduje čas, tempo/rychlost a vzdálenost. Díky tomu jsou ideální pro různé běhy. Znát své běžecké cíle vám pomůže určit a nastavit laťku pro to, jaký typ běžeckých hodinek potřebujete.

To je klíčové, protože za takové hodinky zaplatíte i značné množství peněz.

  • Chcete sledovat vzdálenost, čas nebo tempo? Vyberte si běžecké hodinky základní nebo střední úrovně.
  • Plánujete trénink s přihlédnutím na tepovou frekvenci? Vyberte si běžecké hodinky s měřičem srdečního tepu.
  • Chcete sledovat pokročilé metriky běhu? Vyberte si běžecké hodinky střední úrovně nebo pokročilé.
  • Chcete uchovávat data na různých místech? A chcete střídat typ vaší aktivity? Vyberte si multisportovní hodinky.

Životnost baterie

Další důležitou věcí, kterou je třeba zvážit při výběru nejlepších běžeckých hodinek, je výdrž baterie.

Většina zařízení pracuje na dobíjecích lithium-iontových bateriích (stejně jako ty, které používáte ve vašem smartphonu a notebooku) a nabízí dostatek „paliva“, aby běžecké hodinky vydržely až 8 až 12 hodin v režimu GPS (nebo i dále). Teoreticky to znamená, že s hodinkami můžete cvičit až deset hodin, než je budete potřebovat dobít.

Ale celkově vzato se skutečná výdrž baterie bude lišit v závislosti na frekvenci používání, způsobu použití, vlhkosti a teplotě skladování hodinek. Celkové stáří baterie také ovlivňuje výdrž na jedno nabití. Záleží také na značce. Špičkové hodinky jako Fenix 5 a Forerunner 935 mají výdrž baterie více než 20 hodin.

Vodotěsné vs. Voděodolné

Většina běžeckých hodinek je odolná proti potu a dešti, ale ne všechny jsou dostatečně vodotěsné, aby se s nimi dalo plavat. Pokud hledáte skutečně vodotěsné hodinky, ujistěte se, že jsou vodotěsné do 30 metrů.

Nejlepší běžecké hodinky na trhu

Které značky chytrých a sportovních hodinek či náramků na běhání patří mezi nejoblíbenější? Sázkou na kvalitu je jistě výrobce Garmin s vynikajícím sortimentem. Taky značky Polar či Suunto nabízejí velmi pěkné kousky. Mezi fitness náramky pak vynikají značky jako Xiaomi či Samsung, ale taky třeba Honor nebo Smartomat.

Zde je několik nejlepších běžeckých hodinek, které si můžete prohlédnout.

Garmin Forerunner 30

Garmin Forerunner 30 jsou jedny z nejlepších běžeckých hodinek základní úrovně s funkcemi, jako je vzdálenost, tempo, srdeční frekvence, rychlost, kalorie a dokonce i hodnoty VO2 max. Model je také vybaven dobrou baterií – výdrž přes 8-10 hodin na jedno nabití.

Apple Watch

Hledáte hodinky, které sledují téměř vše? Pak si pořiďte hodinky Apple. Vždy zapnutá obrazovka je jasná a snadno čitelná při běhu, takže pro kontrolu statistik nemusíte obrazovku aktivovat. Jsou také navrženy se snímačem kyslíku v krvi, který měří saturaci krve běžce kyslíkem, aby lépe porozuměl a změřil celkovou kondici a zdraví. Výdrž baterie dosahuje vrcholu zhruba 18 hodin – to je docela hodně.

TomTom Runner 3

Další běžecké hodinky, které poskytují všechny podstatné informace, které při běhání potřebujete. TomTom Runner 3, které stojí jen třetinu ceny špičkových běžeckých hodinek, poskytují kompletní GPS multisportovní sledování.

Polar M430

To jsou také parádní hodinky na běhání. Mají dlouhou výdrž baterie.

A proč si vlastně pořídit hodinky na běhání?

Především proto, že se odpoutáte od svého telefonu. Na pár desítek minut ho necháte doma, klidně ať si zvoní, ale ty vyběhnete s čistou hlavou, anebo se s ní minimálně vrátíte. Běhání je skvělý očistec a právě díky hodinkám si ho užijete o to více.

Hodinky vám také pomohou ve sledování tvého tréninku a uvidíte, jak se sami zlepšujete.

Ať už je pro vás sport či běh alfa a omega celého života, rekreační záležitost nebo třeba jen prostředek jak zhubnout do plavek, v použití sportovních hodinek můžete snadno najít zálibu – a možná zjistíte, že běháte častěji a více než kdy předtím, prostě jen abyste zlepšili své „skóre“.

A dále si přečtěte

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.