Perpetual calendar (perpetuální kalendář, věčný kalendář, plně automatický kalendář) v hodinkách

Estimated read time 3 min read

Standardní hodinky s kalendářem mají datový disk s 31 dny, proto je musí uživatel na začátku každého měsíce ručně upravit, pokud má předchozí měsíc méně než 31 dní. Například duben má pouze 30 dní, takže prvního května musí být datumové okno na hodinkách ručně posunuto z 31 na 1. Alternativně je roční kalendář složitější, protože může rozlišovat mezi měsíci s 30 a 31 dnů. Nezohledňuje však méně dnů v únoru. Proto musí být roční kalendářní hodinky ručně upravovány jednou ročně – první březnový den. Po zbytek roku se hodinky ročního kalendáře automaticky upraví tak, aby uváděly správné datum, datum, měsíc atd.

Perpetual calendar je ale ještě složitější komplikace (pamatujte, že „komplikací“ je jakákoli funkce na hodinkách, která jde nad rámec času). Toto mechanické mistrovské dílo zohledňuje nejen věčný kalendář všech různých dnů 12 měsíců, ale také výskyt přestupného roku každé čtyři roky. Takže věčný kalendář – jak naznačuje jeho název – zobrazuje správné datum a roční cyklus (a následně také den, měsíc a měsíční fázi).

Hodinky značky IWC spojují věčný kalendář a chronograf
Hodinky značky IWC spojují věčný kalendář a chronograf

Perpetual calendar (neboli plně automatický kalendář) v hodinkách je kalendář, který pozná přesné datum v měsíci, a to dokonce nezávisle na délce měsíce. Je to velmi důmyslný systém – používá se jak v bateriových, tak v mechanických hodinkách. Tento program je v hodinkách nainstalován na několik let. Perpetual calendar zajišťuje na hodinkách vždy přesný rok a přesný datum nezávisle na délce měsíce – délku měsíce a přesun roku stroj pozná díky důmyslné konstrukci datumového mechanismu.

Například hodinky Citizen Perpetual Calendar mají kalendář, který ukazuje datum a je naprogramován do roku 2100.

Hodinky s věčným kalendářem – jak se také této nadstandardní funkci v hodinkách říká – nabízejí ve svých super komplikacích světově známe značky IWC Schaffhausen, Vacheron Constantin, Patek Philippe atd. První, kdo zakomponoval perpetual calendar do svých hodinek, byla firma Breguet a stalo se tak roku 1929. I dnes se věčný kalendář osazuje do velmi luxusních hodinek povětšinou vyráběných do limitovaných edic. Zde zmiňujeme mechanické stroje, které jsou s těmito luxusními komplikacemi (funkcemi) velmi drahé – elektronické hodinky osazené touto funkcí jsou pak cenově dostupnější. Hodinky opatřené touto nadstandardní funkcí jsou dozajista umělecké hodinářské řemeslo.

Obecně můžeme říci, že hodinky s funkcí perpetual calendar (věčný kalendář) jsou jedním z nejvíce mechanicky propracovaných hodinek.

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.