10+ zajímavostí, které byste měli vědět o hodinkách a značce Rolex

Estimated read time 12 min read

Rolex bezesporu patří mezi světově nejuznávanější značky luxusních hodinek. Toto uznání ale není náhodné – je výsledkem desetiletí úspěchu v řadě oblastí, nemluvě o zmínkách o hodinkách v mnoha filmech (třeba ve filmech s Jamesem Bondem, Paulem Newmanem a dalšími významnými osobnostmi).

Zde je 10 zajímavých informací, které byste měli o značce a hodinkách Rolex rozhodně vědět.

1. Po založení se společnost nejmenovala Rolex

V roce 1905 založil Hans Wilsdorf a jeho obchodní partner a švagr Alfred Davis v Londýně společnost Wilsdorf & Davis Ltd. Ano, takto se společnost jmenovala hned po založení. V roce 1908 Wilsdorf zaregistroval ochrannou známku „Rolex“ a otevřel pobočku ve švýcarském La Chaux-de-Fonds. Až v roce 1915 společnost oficiálně změnila svůj název na Rolex. Existují různé příběhy o původu názvu Rolex, žádný z nich ale nepotvrdil sám Wilsdorf. Jedním z nich je, že Wilsdorf následoval George Eastmana, který pro svou vlastní společnost vymyslel název „Kodak“. Eastmanův úspěch začal trend krátkých názvů značek. Krátký název, který se dobře vyslovuje a zní. A tímto směrem šel dost možná i Hans Wilsdorf při vymýšlení názvu Rolex.

Nikdo neví, co vlastně znamená Rolex. Hodináři předpokládají, že název pochází z francouzského termínu horlogerie exquise, což v překladu znamená vynikající hodinky. Zakladatel Rolexu Hans Wilsdorf však připustil, že jméno Rolex bylo vybráno, protože chtěl krátké a pěkně znějící slovo, které by vypadalo dobře na ciferníku a bylo by ho možné vyslovit v jakémkoli jazyce.

2. Prvenství v mnoha patentech

Rolex si nárokuje širokou škálu hodinářských patentů (nebo mu byly již připsány). Má v tomto odvětví opravdu mnoho prvenství. Zde je malá ukázka:

V roce 1910 měl Rolex první náramkové hodinky na světě, které obdržely švýcarské osvědčení o chronometrické preciznosti udělené Úřadem v Bienne. V roce 1926 patentoval Rolex první vodotěsné hodinky – jeho slavné Oyster.

V roce 1945 společnost Rolex představila první samonavíjecí náramkové hodinky s vyznačením data v okně na číselníku. V roce 1947 se Rolex staly prvními hodinkami, které prolomily rychlost zvuku na zápěstí pilota Chucka Yeagera.

Hodinky Rolex Submariner byly představeny v roce 1953 a byla prvními vodotěsnými hodinkami potápěčů, kteří se potopili do hloubky 100 metrů. Téhož roku se Rolex se svými hodinkami dostal na vrchol Mt. Everest. Bylo to s expedicí, kterou vedl Sir Edmund Hillaryh a byl u ní i Tenzing Norgay.

V roce 1960 byla Rolex první společností, která poslala hodinky na dno mariánského příkopu. V roce 1967 se Rolex patentoval únikový ventil helia (pro potápění s dýchacími směsi obsahující helium se u některých hodinek montuje heliový únikový ventil. Toto zařízení umožňuje při stoupání z hloubky upouštět helium, které se do hodinek dostal během výdechů – heliem v hodinkách vzniká přetlak, který při poklesu okolního tlaku vody by mohl způsobit vystřelení sklíčka hodinek).

Rolex se stal první značkou, které použila 904L nerezovou ocel (v roce 1985). Rolex používá nejdražší nerezovou ocel na světě, známou také jako 904L. Jiní špičkoví výrobci používají ve svých produktech jakostní nerezovou ocel (známou jako 316L), ale 904L je exkluzivní jen pro Rolex. Tato ocel je mnohem dražší a říká se, že je odolná vůči rzi i korozi – které jsou skutečným problémem pro potápěče.

Společnost Rolex je také známou tím, že vytváří řadu ochranných známek pro své inovace. Patří k nim vodotěsné šroubové korunkové systémy Twinlock a Triplock. Parachrom je materiál vyvinutý, patentovaný a vyráběný společností Rolex pro použití ve vlasovém peru v hodinkách, Everose je 18k růžové zlato vyvinuté, patentované a vyráběné společností Rolex v jejich vlastní slévárně. Systém tlumiče nárazů Paraflex pomáhá chránit před nárazy, ten je také patentován společností Rolex. Je toho opravdu hodně.

Každé hodinky Rolex jsou před opuštěním závodu tlakově testovány. Být v čele technologie odolné vůči vodě vyžaduje mnoho kroků. Každé hodinky Rolex jsou umístěny ve vzduchotlaké komoře, aby se určilo, zda v pouzdru není únik vzduchu. Pokud optický senzor najde kondenzaci nebo infiltraci vody, hodinky jsou sešrotovány.

3. Rolex má certifikát od observatoře Kew

V době, kdy se lodě při navigaci spoléhaly na námořní chronometry, byla přesnost měření času prvořadým zájmem nejen námořníků, ale i celých národů. Výrobci posílali své nejjemnější ruční a ručně upravené mořské chronometry k testování do astronomických observatoří, jako jsou ty v Neuchâtelu, Ženevě, Besançonu a Kewu. Každá observatoř používala své vlastní standardy a Kew údajně používal ty nejpřísnější ze všech. Testy byly mnohem náročnější než ty, které dnes používá COSC (nezávislý zkušební institut – každý hodinářský stroj, který splňuje přísnou normu a projde zkušebnou C.O.S.C. – contrôle officiel suisse des chronometres – je označován jako CHRONOMETR). Po celá desetiletí testem prošly pouze ručně upravené mořské chronometry s aretací nebo chronometrem. Ve společnosti Kew obdržely chronometry, které fungovaly obzvláště dobře, certifikát třídy A.

V roce 1914 obdržely náramkové hodinky Rolex vůbec první certifikát Kew A pro hodinky tohoto typu. Během čtyřicátých let minulého století Rolex předal do observatoře Kew hodinky ke 145 testům. K úžasu prakticky každého (kromě snad Hanse Wilsdorfa a jeho zaměstnanců) dostalo 136 z nich osvědčení Kew A.

Nejdražší hodinky Rolex byly prodány za 17,75 milionu USD. Hodinky 6239 Daytona z roku 1968, vyrobené z nerezové oceli a kůže, známé svým hollywoodským rodokmenem, jsou jedním z nejznámějších modelů hodinek Rolex. V říjnu 2017 se na zahajovací aukci Phillips v New Yorku prodaly za téměř 18 milionů dolarů.

4. Rolex a James Bond

Rolex má blízký vztah s několika celebritami z reálného života, ale nejslavnější vztah je s fiktivní postavou. Ano, s Jamesem Bondem. Ian Fleming dokonce ve svých původních 14 knihách o Jamesi Bondovi uvedl pouze jednu značku pro agenta 007 – byla to značka Rolex. Pokaždé, když Bond vkročil na plátno či obrazovku, přirozeně měl na sobě hodinky Rolex. Odborníci se dlouhá léta přou, které modely hodinek se objevily ve filmech, ale můžeme bezpečné říci, že hodinky Rolex se objevily v těchto bondovkách: Dr. No, Srdečné pozdravy z Ruska (From Russia with Love), Goldfinger, Thunderball, V tajné službě Jejího Veličenstva, Žít a nechat zemřít (Live and Let Die), Muž se zlatou zbraní (The Man with the Golden Gun) a Povolení zabíjet (Licence to Kill).

Speciálně s Jamesem Bondem jsou spojeny hodiny Rolex Submariner. V novelách Iana Flemminga nosil James Bond zásadně Rolex Oyster Perpetual Submariner.

Pro hodinky Rolex vyrábí zlato jejich vlastní slévárna. Díky tomu jsou schopni přísně zajistit nejen kvalitu, ale i vzhled těchto mimořádných materiálů. Rolex je jediným výrobcem hodinek, který se vyrábí své vlastní zlato, nebo který má dokonce vlastní slévárnu.

5. Světla, kamera, akce – hodinky Rolex si zahrály ve stovkách filmů

Nejsou to zdaleka jen bondovky. Pravděpodobně můžeme bez obav říci, že hodinky Rolex si zahrály ve více než 100 filmech. Zde je seznam několika filmů, ve kterých se Rolex objevily:

Air Force One, Všichni prezidentovi muži, Apollo 13, Argo, Labyrint lží, Bourneův odkaz, Barva peněz (The Color of Money), Lovec jelenů (Deer Hunter), Smrtonosná past a Smrtonosná past 2 , Špinaví, prohnilí lumpové (Dirty Rotten Scoundrels), Bezstarostná jízda, Konkurenti (Glengarry Glen Ross), Obchodník se smrtí, Mission: Impossible – Ghost Protocol a v mnoha a mnoha dalších filmech.

6. Filantropické a charitativní snahy a činy

Společnost Rolex je dobře známá svými filantropickými a charitativními snahami, které zahrnují dva globální programy:

  • Rolex Awards for Enterprise.
  • Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative.

Ceny Rolex Awards for Enterprise, které byly poprvé představeny v roce 1976, poskytují finanční podporu jednotlivcům pracujícím v oblastech vědy a lékařství, technologií a inovací, průzkumu a objevování, životního prostředí a kulturního dědictví. V roce 2009 představila společnost Rolex Awards program Mladý laureáti, jehož cílem je „podporovat inovace v příští generaci“. Porota vybírá mladé podnikavé společnosti a jednotlivce a poskytují jim finanční prostředky a zdroje pro realizaci jejich projektů.

Od svého vzniku bylo příjemcům ve více než 60 zemích uděleno 110 těchto cen Rolex. Mezi příklady takových projektů patří třeba systém hromadného zdravotního screeningu u novorozenců, vývoj rychlejších laboratorních testů, vývoj braillových smartphonů a kampaň na zvyšování povědomí veřejnosti, která má snížit úmrtnost dětí.

Druhým programem je pak Rolex Mentor a Protégé Arts Initiative, který byl vytvořen v roce 2002. Ten spojuje mladé umělce s mezinárodně uznávanými mistry – mladým umělcům pomáhá v tom, aby strávili rok v mentorském vztahu s uznávaným mistrem v oboru. Od svého vzniku se tohoto programu zúčastnilo už více než 240 lidí z více než 40 zemí.

7. Velká obliba u sběratelů

Pokud jde o sběratele, dvě značky hodinek stojí v tomto směru nad ostatními: Patek Philippe a Rolex. Díky složitosti svých hodinek, díky tomu, že jejich hodinky jsou vyrobeny z drahých kovů, jsou řemeslně mistrovsky upraveny, jsou vyráběny v malém počtu, proto dominují značky Rolex a Patek Philippe v seznamu těch nejdražších hodinek prodávaných v aukci.

8. Rolex a Paul Newman

Pokud jsou s Jamesem Bondem spojeny hodinky Rolex Submariner, se slavným Paulem Newmanem jsou to pak hodinky Rolex Daytona. Jedná se o běžnou produkci hodinek, původně vyráběnou s exotickými ciferníky. Tyto hodinky v době jejich prodeje nebyly moc populární, což znamená, že jich bylo prodáno jen relativně málo, což znamená, že je jich dnes k dispozici docela málo.

Ciferníky hodinek byly vyrobeny ve dvou barvách – v černé a bílé (některé ciferníky měly třetí barvu, červenou). Kromě dalších maličkostí ciferníky uváděly číselné znaky ve stylu Art Deco.

Jak je tomu často u kultovních hodinek, původ asociace s celebritou je nejasný. Jeden příběh je ten, že se fotografie Newmana, jak nosí tyto hodinky objevila na titulní straně jednoho nejlepšího italského časopisu. Dalším příběhem je, že Newman měl na sobě hodinky i na propagačních plakátech k filmu Vítězství.

Všechny hodinky Rolex jsou ručně vyráběné. Vytvoření jednoho kusu hodinek Rolex trvá asi rok. Každé hodinky jsou pečlivě vyráběny ručně ve Švýcarsku. Hodinkám je věnována veškerá pozornost a pečlivost, aby se zajistilo, že splňují přísné normy. Po dokončení všech částí hodinek jsou většinou ručně sestaveny a nezávisle testovány.

9. Rolex a Steve McQueen

Dalším kultovním hercem, který byl současně i závodním jezdcem, jež je úzce spojen s hodinkami Rolex je Steve McQueen. Jméno McQueen je často spojeno s modelem 1655 Explorer II – původním modelem s velkou oranžovou ručičkou.

10. Hodinky Rolex a Mariánský příkop

Nejhlubší místo ve světových oceánech je Mariánský příkop a nejhlubší částí příkopu je Challenger Deep, kde dno leží asi 11 000 metrů pod povrchem. Rolex navštívil tyto hloubky poprvé v roce 1960, když Jacques Piccard a Don Walsh pilotovali švýcarský batyskaf Trieste až na dno. Na trupu batyskafu byl na vnější straně připevněn speciálně vyrobené hodinky Rolex zvané Hluboké moře. V této hloubce je tlak vody asi 1 086 barů nebo 15 750 psi. Poté, co se vrátil na povrch, poslal Piccard Hansovi Wilsdorfovi telegram se vzkazem „Jsem rád, že mohu potvrdit, že i v 11 000 metrech jsou vaše hodinky stejně přesné jako na povrchu.“

Společnost Rolex se pak vrátila do Challenger Deep jako partner expedice režiséra Jamese Camerona v březnu 2012, opět se speciálně postavenými hodinkami připevněnými k vnějšímu povrchu ponorky. Nové experimentální hodinky byly označeny jako Rolex Deepsea Challenge, jako pocta jménu projektu Jamese Camerona (Deepsea Challenge). Rolex navrhl a vyrobil experimentální hodinky za méně než dva měsíce.

A dále si přečtěte

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.