Heliový ventil v hodinkách – na co tam je?

Estimated read time 5 min read

Heliový ventil (někdy se mu říká i bezpečnostní ventil) slouží k vyrovnávání tlaků v hodinkách při hlubinném ponoru. Touto nadstandardní funkcí jsou vybaveny výhradně super vodotěsné hodinky. Při výstupu na hladinu se pak upouští tlak s heliem pomocí speciálního ventilu na pouzdře hodinek.

Heliový ventil je jednosměrný bezpečnostní ventil sloužící k vyrovnání tlaku v hodinkách vzhledem k okolnímu prostředí.

Existují dva druhy heliových ventilů

Jeden je automatický a druhý je mechanický.

Automatický heliový ventil pracuje na principu zmenšování se tlaku kolem hodinek. Jakmile se tlak začne zmenšovat a tlak v hodinkách je stále takový, jako v hloubce předtím, ventil se sám pootevře a upouští tlak z hodinek ven.

Mechanický heliový ventil pracuje na tom principu, že potápěč si sám povoluje ventil (většinou je heliový ventil na levé straně pouzdra hodinek v podobě korunky) při výstupu k hladině a tím si sám upouští tlak z hodinek pryč.

Proč zrovna helium?

Helium je plyn bez chuti a zápachu čiré barvy. Ve vodě je prakticky nerozpustitelné a je o něm známo, že má nejnižší bod varu a přitom nejlépe vede teplo. Helium se získává ze zemního plynu frakční destilací. S příměsí helia v kyslíkových láhvích potápěče se lze potopit až do hloubky 300 metrů.

Jak se dostává helium do hodinek?

Helium je prvek, který se ve vodě nerozpouští a je velmi řídké konsistence a prochází i pevnými materiály struktury např. těsnění, guma. V hloubce 60 metrů a více se důležitá složka kyslíku, dusík, mění na toxický plyn. Proto se míchá v potápěčských láhvích kyslík s heliem a vzduch se stává dýchatelným. V hloubce např. 80 metrů vydechuje potápěč a v bublinkách je obsaženo právě helium. Pohybem potápěče se dostanou hodinky do styku s vydechujícími bublinami, ve kterých je obsaženo helium. A helium se dostává do hodinek skrze těsnění – stejným způsobem se však ven nedostane. Tím zůstává tlak, který se v hodinkách vytvoří vstupem helia, stejný, jako v hloubce, kde potápěč byl. Při vynořování se tlak kolem hodinek zmenšuje a v určité fázi velkého rozdílu tlaků by díky přetlaku v hodinkách vystřelilo sklíčko z hodinek ven. Tím, že se tlak pomalu „upouští“ z hodinek ven, tlaky se vyrovnávají a hodinky jsou při výnoru neporušené.

První komerčně dostupné hodinky s heliovým ventilem uvedla na trh v roce 1969 švýcarská Doxa (model Conquistador) . Ve stejném roce přestavil Rolex hodinky s heliovým ventilem, ale ty byly dostupné pouze potápěčským společnostem a první komerční model Rolex Sea Dweller s heliovým ventilem přišel až v roce 1972.

Na co myslet?

Heliový ventil má však jednu slabinu. Touto slabinou je riziko (sice malé, ale existuje) vniknutí vody do pouzdra v době, kdy je ventil otevřený. Některé firmy zabývající se výrobou potápěčských hodinek proto dospěli k názoru, že ačkoli je heliový ventil užitečný, v rámci zabezpečení hodinek proti vodě, by bylo dobré obejít se bez něj. Příkladem je Omega a její potápěčské hodinky Ploprof, jejichž sklíčko bylo pevně spojeno s pouzdrem zhotoveného z jednoho kusu oceli. Jelikož sklíčko nemohlo být vytlačeno a pro helium nebyla jiná cesta, jakou by se mohlo náhle uvolnit, postupně, jak unikalo (nezapomínejte, molekuly jsou malé – projdou i tudy, kudy neprojde vzduch ani voda), se jeho tlak uvnitř pouzdra ustálil. Jedinou nevýhodou bylo, že dokud se tak stalo, byla ovlivněna přesnost strojku.

Má tedy heliový ventil v hodinkách reálný přínos?

Ano i ne. V dnešní době, kdy se na hloubkové činnosti používají spíše roboti, je význam heliových ventilů přinejmenším diskutabilní. Cena těchto komponent je však nízká, což nahrává hodinářským značkám, aby ho ze sentimentu, nebo pro navození zvýšené odolnosti hodinek vůči vodě, nadále do hodinek dávali. Reálné využití vidíme prakticky pouze ve službách saturačních potápěčů (saturační potápění je pojem označující stav, kdy se potápěč může efektivně potopit do velkých hloubek a provádět v nich průzkum a opravy zařízení pro námořní těžbu). Něco podobného lze ale říci i o hodinkách s voděodolností vyšší než 200M. Vždyť kdo z nás se ponoří do hloubek, kam neproniká téměř žádné světlo? Navzdory všemu, tyto hodinky se stále vyrábějí a velmi dobře se prodávají. Důvod je prostý – zákazníci je chtějí.

    Pavel Horelica

    Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

    Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

    Další články:

    Další články autora:

    + There are no comments

    Add yours

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.