Hodinky z titanu – výhody a nevýhody

Estimated read time 4 min read

Titanové hodinky mají své výhody oproti hodinkám z nerezové oceli, platiny a zlata. Titan je lehký kov, který je vysoce odolný vůči korozi, díky čemuž je vhodný pro venkovní použití. Snad nejběžnější použití titanu v hodinkách je pro potápěčské hodinky, na které nemá vliv dlouhodobé používání ve slané vodě nebo extrémních povětrnostních podmínkách.

Pokud uvažujete o koupi titanových hodinek a chcete znát jejich přednosti, přečtěte si níže uvedený seznam jejich výhod.

Silnější než ocel

Titan je stříbrno-šedý kov, který se nachází v ložiscích vyvřelých hornin a písku. Tento materiál je o 30 % pevnější než ocel, ale téměř o 50 % lehčí. Až do 70. let 20. století se používal titan výhradně na konstrukce v letectví a armádě.

Vzhled titanu = moderní a nadčasový styl hodinek

Bílé kovy, jako je nerezová ocel a platina, se v prvních desetiletích 21. století těšily prudkému nárůstu popularity oproti pozlaceným hodinkám. Titan se nejen hodí k moderním stylům hodinek, ale díky svým přednostem a vzhledu se skvěle hodí k outdoorovým hodinkám.

Korozivzdorný

Hlavní předností titanových hodinek je jejich pevnost a lehkost. Titanové pouzdro hodinek nepraskne. Může být vystaveno slané vodě a bez koroze. Titanové hodinky se pohodlně nosí, protože jsou lehké na zápěstí. Nejsou nijak ovlivněny extrémními teplotami a zůstávají v pohodě, i když je vaše pokožka zpocená.

Antialergické

Biologicky titan nezpůsobuje alergie u osob citlivých na nikl, který lze nalézt v hodinkách z nerezové oceli. To je tedy jedna z nejdůležitějších výhod titanových hodinek.

Přátelský k životnímu prostředí

Přestože je titan dražší než nerezová ocel, titan může být často hlavní kovovou součástí cenově dostupných hodinek. Hodináři kladou důraz na odolnost a konstrukci pouzdra před mechanickými strojky. Některé pilotní, potápěčské a nástrojové hodinky jsou vyrobeny z titanu, protože výhoda odpovídá jejich potřebám a funkci. Tyto titanové hodinky jsou také považovány za ekologické, protože je lze dobře recyklovat.

Titanové hodinky si zamilujete

Titanové hodinky mají mírně odlišný odstín od nerezové oceli, jsou lehčí a také mírně odlišně opracované než nerezová ocel. Titan se v posledních letech stal populárním ve světě hodinek díky své nízké hmotnosti a vysoké pevnosti v tahu. To umožňuje vyrobit méně těžké hodinky ve srovnání s ekvivalentním protějškem z nerezové oceli.

Titan je asi o 50 % lehčí než nerezová ocel.

Nejběžněji používaným typem titanu je Ti-6Al-4V, lépe známý jako Grade 5. Titan Grade 5, který se obvykle používá v letectví, kosmických lodích a raketových aplikacích, je mimořádně odolný kov, méně náchylný k nepříznivým účinkům tepla, magnetismu, a oděru, takže je ideální pro výrobu hodinek.

Je lepší titan nebo nerez?

Zde vstupuje do hry i osobní názor každého z nás. Odolnost a nízká hmotnost titanu je nesporná, ale nikdy nezískáte stejný lesk, jaký byste získali z nerezové oceli. Titan je asi o 50 % lehčí než nerezová ocel, má vyšší antimagnetickou odolnost a je odolnější proti nárazům. Titan třídy 5 je mnohem matnější kov než nerezová ocel, přesto jsou to skutečně zajímavé a velmi žádané hodinky.

Je titan odolný proti poškrábání?

V některých ohledech ano. Titan není ze své podstaty odolný proti poškrábání, ale přirozená oxidace slitiny umožňuje, aby menší škrábance byly časem méně viditelné. Titanové hodinky sem tam zasáhnout občasné znatelné škrábance. Naštěstí jsou škrábance mnohem méně viditelné kvůli povaze samotného kovu.

Máte už titanové hodinky? Jak jste s nimi spokojeni?

  Pavel Horelica

  Mám rád hodinky. A rád o nich píšu.

  Hodinkám jako takovým jsem přišel na chuť už v dětství.

  Další články:

  Další články autora:

  + There are no comments

  Add yours

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.